WTI
napos
Nagyon fontos szinthez érkezett a WTI árfolyama. Ha az alsó narancssárga téglalappal (42-43$) jelölt támasz zóna letörésre kerülne, akkor további komoly esések következhetnek be. A különböző elemzők előrejelzéseiből nehéz kiindulni, ugyanis sok esetben ellentmondanak egymással. Annyi bizonyos, hogy a március 9-17 közötti időszakban, sokkal akadálytalanabb esés után egy erőteljes emelkedés következett. Jelenlegi időszakban bár egyértelműen esést tapasztalhatunk, sokkal inkább jelen vannak a kisebb korrekciók. Egy jelentősebb emelkedés feltétele a sötétkék trendcsatorna áttörése.
MOL
hetes
A grafikonon kivehető, a MOl erőteljes kitörése a sötétkék csatornából. Az emelkedés a narancssárga zónáig (15400) tartott, ahol mellesleg a 200-as mozgóátlagba (fekete vonal) is beleütközött. Azóta egy korrekcióba kezdett a papír. A Bollinger-szalag elkezdett összeszűkülni, ami egy hevesebb mozgást vetít előre.
napos
Az utóbbi időben oldalazik a papír árfolyama. Eladáson a citromsárga zóna (14000) letörésekor gondolkozhatunk el. A narancs zóna áttörése viszont egy komolyabb emelkedést jelezhetne.
OMV
hetes
Gyengébben teljesít a MOL-nál az osztrák olajipari vállalat. Bár a narancssárga zónáról (21) erőteljesen elrugaszkodott, de május óta gyengélkedik ez a papír. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az RSI indikátor nagyon jól jelezte a csúcs- és mélypontokat. Ez alapján még van tere a további csökkenésnek.
napos
Támaszként szolgálhat a két zöld kör vonala (29,9). Ha ez a vonal is letörne, akkor a már említett narancssárga zóna képezhet ellenállást a további csökkenés elé. Ellenben ha a két kört egy dupla aljnak nézzük, akkor egy kisebb emelkedés várható. Azonban ennek feltétele a világoskék trendvonal áttörése.
British Petrol
hetes
Az árfolyam elérte a nagyon fontos narancssárga zónát (34), amely az utóbbi években sikeresen szolgált támaszként. Az RSI indikátor ismét túladott jelzést mutat, amely a múltban szintén jól jelezte a várható fordulókat. Továbbá hasonló mozgásokat vélek felfedezni, amelyeket citromsárga téglalappal jelöltem.
napos
Egy ék alakzatban haladt eddig lefelé az árfolyam, amely általában a trendforduló jele.
Exxon Mobil
hetes
Egy csökkenő trendcsatornában haladt lefelé az árfolyam, és elérte a narancssárga támasz zónát (78). Rövid távon elképzelhető egy kisebb növekedés a csatorna felső szárának az irányába. Azonban egy közép távú emelkedéshez ezt a szárat kellene leküzdenie a részvénynek. További jó jel lehet, hogy az RSI indikátor nemrég túladottsági jelzése. Ellenben a támasz zóna letörése további komoly esést prognosztizálhat.
Chevron
hetes
A Chevron részvénnyel való várakozásaimat kicsit eltérő módon közelítem meg. A Chevron árfolyamát (narancssárga) egyszerre jelenítem meg az Exxon Mobiléval (fekete). E megközelítésem alapja, hogy az elmúlt öt évben nagyon erősen pozitívan korreált egymással ez a két papír. Bár néha eltávolodott egymástól a két grafikon, de mindig keresztezték végül egymást. 2014 júliusában volt csúcson mindkét papír árfolyama. Ekkoriban a Chevron papírja 135 körül, míg az Exxoné 105 környékén forgott. Ezután mindkét részvény erős csökkenésbe kezdett: az előbbi 82-ig, az utóbbi 78-ig süllyedt. Ez a Chevron esetében ez 39%-os, az Exxonéban 22%-os lemorzsolódás. Ez a feltűnően nagy különbség a százalékoknál, és a grafikonok jelentős távolsága arra enged következtetni, hogy hamarosan ismét közelebb kerülhet a két részvény grafikonja.
Az Exxon chartja és a Chevron árfolyamának hatalmas zuhanása miatt, én inkább a Chevron papírját érzem alulértékeltnek. Ha nem tudjuk eldönteni a papírok esetében, hogy melyik a felül- vagy alulértékelt, de bízunk a két grafikon közelgő közeledésében, akkor érdekes módszer lehet a piaci hangulattól független kereskedésnek nevezett módszer. Ennek lényege, hogy két olyan papírt válasszunk, amelyek ugyanabban a szektorban találhatóak, és árfolyamuk együtt mozognak. Jelen esetben a Chevron esetében vételi, míg az Exxon esetében eladási oldalon kellene beszállnunk a módszer szerint.
Konklúzió:
Alapvetően pozitívak a várakozásaim az olajipari cégekkel kapcsolatban. Nyilvánvalóan azt olaj árfolyama nagyrészt fogja befolyásolni ezen cégek árfolyamainak mozgását. Jelenleg a külföldi vállalatoknál nagyobb teret látok az emelkedésre.